Góry Izerskie

Wielka Izera

Wielka Izerska Łąka

Zobacz także

Polecane

  • Krzysztof 'FAX' Fokt – Wiadomości z przeszłości
  • start » Izerskie Bagno

    Izerskie Bagno (Isermoor)

    Budzące niegdyś grozę posępne bagna to rozległe torfowe tereny powstałe wokół ujścia Tracznika i Koźlego Potoku do Izery. Do dziś są to najdziksze i odludne fragmenty Doliny Izery

    Izerskie Bagno

    Otoczenie w pochmurne dni budzi grozę

    Rozciągające się na wys. 830-850m n.p.m. torfowiska wysokie w płn. części zwane są Borowiną (Schilfassen), a w części płd. Wręgami. Skrajem Izerskiego Bagna prowadzi tzw. Borowinowa Droga - od niedawna żółty szlak turystyczny, przybliżający ten przepiękny zakątek Izerów turystom. Swą nazwę zawdzięcza transportowi wydobywanego na Borowinie do celów leczniczych torfu, przewożonego tędy do Świeradowa Zdroju.

    Izerskie Bagno - Wręgi

    Południowa część Izerskiego Bagna nosi nazwę Wręgi

    Po czeskiej stronie, w miejscu zwanym V močálech (Na mokradłach), podczas przejścia wojsk rosyjskich gen. Kajzarowa w 1813r. podobno utonęło kilku kozaków. Stąd część Spornej Ziemi (Sporné územi) nazywano Rosyjskim Grobem (Russische Grab), a świadczyły o tym Ruskie Krzyże (Ruské kříže). Niestety dokładna lokalizacja tego miejsca w terenie jest nieznana. Niezwykle dzika i trudna do eksploracji okolica uniemożliwia znalezienie śladów. Ponadto jest terenem chronionym w ścisłym rezerwacie, więc nie wolno naruszać spokoju chronionych nim mieszkańców.

    Zobacz także

    drukuj

    Warto wiedzieć

    Izerska Baza Turystyczna »

    izerska baza turystyczna

    Wybierasz się na weekend w górach?

    Noclegi, kwatery prywatne, pokoje goś­cinne, schroniska, agro­turystyka, wypo­życzalnie rowerów, restauracje, bary, atrakcje - znaj­dziesz w

    Izerskiej Bazie Turystycz­nej

     

    Sam zobacz

    CHATKA GÓRZYSTÓW »

    CHATKA GÓRZYSTÓW

    To najważniejszy punkt na mapie Łąki bo... jedyny dom. Ponieważ okolica jest niezbyt gościnna i po polskiej stronie mamy tylko 3 miejsca w górach gdzie można się ogrzać i coś zjeść - schronisko Na Stogu Izerskim, Stacja Turystyczna Orle i oczywiście Chatka Górzystów (może wkrótce przybędzie schronisko na Wysokim Kamieniu) - jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu.

     

    realizacja: www.lipin.art.plLipin

     «start | góra | « cofnij

    www.izera.pl