Góry Izerskie

Wielka Izera

Wielka Izerska Łąka

Zobacz także

Polecane

  • Krzysztof 'FAX' Fokt – Wiadomości z przeszłości
  • start » Izerska Łąka w National Geographic Polska

    Izerska Łąka w National Geographic Polska

    W listopadowym numerze z 2000r., NGP w artykule "Góry Izerskie biegunem zimna" napisał o naszej wyjątkowej Łące. Przyczynkiem były wyniki pomiarów meteorologicznych

    National Geographic przypomina, że 29 grudnia 1996 r. zanotowano -36,6°C, a podczas ostatnich pięciu, ciepłych przecież, zim temperatura wiele razy spadała poniżej -30°C. Zarazem wspomina, że południowo-zachodnia Polska jako makroregion to jeden z najcieplejszych zakątków kraju. Najcieplejszym - jest Nizina Szczecińska gdzie średnia temperatura lipca wynosi 17°C, zaś stycznia -1°C.
    Pomiary na Izerskiej Łące prowadzone są od 1995r. kiedy to zbudowano na niej punkt pomiarowy.

    Budka meteorologiczna na Izerskiej Łące

    Postawiona w 1995r. budka meteorologiczna dostarczyła zaskakujące dane

    Jak donosi NGP za polski biegun zimna uważana jest Suwalszczyzna, choć najniższą temperaturę, -41°C, zanotowano w Siedlcach w 1940 r. i w Żywcu w 1929 roku.
    Oczywiście temperatury na Izerskiej Łące są zjawiskiem lokalnym i nie występują w całym regionie. Nawet okoliczne góry są cieplejszym miejscem, mimo to warto chyba zweryfikować wyznaczenie polskiego bieguna zimna. National Geographic Polska cytuje naukowców zajmujących się fenomenem Izerskiej Łąki: - Oceniamy, że przy napływie tak chłodnego powietrza jak w 1929 i 1940 r. temperatura na "Hali Izerskiej" może się obniżać nawet do około -45°C - mówi dr Mieczysław Sobik.
    - Głębokie spadki temperatury zdarzają się tu nawet w optimum lata. 20.lipca 1996 r. zanotowaliśmy -5,5°C - mówi Piotr Mrugasiewicz.

    Głównym sprawcą niskich temperatur w tym miejscu jest zjawisko nazywane nocną radiacyjną inwersją temperatury. Powstaje w bezchmurne noce, kiedy zimne powietrze schodzące z otaczających Izerską Łąkę sąsiednich gór gromadzi się na rozległym zamkniętym plateau.

    Takie niskie temperatury połączone z wysokimi opadami przez cały rok, powodują, że na Łące panują bardzo surowe warunki klimatyczne. Deszczowe i chłodne lata oraz śnieżne zimy z wysokim i długotrwałym zaśnieżeniem wyróżniają to dawniej tętniące serce Gór Izerskich spośród wszystkich niezwykłych miejsc w Sudetach.

    Zobacz także

    drukuj

    Warto wiedzieć

    Izerska Baza Turystyczna »

    izerska baza turystyczna

    Wybierasz się na weekend w górach?

    Noclegi, kwatery prywatne, pokoje goś­cinne, schroniska, agro­turystyka, wypo­życzalnie rowerów, restauracje, bary, atrakcje - znaj­dziesz w

    Izerskiej Bazie Turystycz­nej

     

    Sam zobacz

    CHATKA GÓRZYSTÓW »

    CHATKA GÓRZYSTÓW

    To najważniejszy punkt na mapie Łąki bo... jedyny dom. Ponieważ okolica jest niezbyt gościnna i po polskiej stronie mamy tylko 3 miejsca w górach gdzie można się ogrzać i coś zjeść - schronisko Na Stogu Izerskim, Stacja Turystyczna Orle i oczywiście Chatka Górzystów (może wkrótce przybędzie schronisko na Wysokim Kamieniu) - jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu.

     

    realizacja: www.lipin.art.plLipin

     «start | góra | « cofnij

    www.izera.pl