Góry Izerskie

Wielka Izera

Wielka Izerska Łąka

Zobacz także

Polecane

 • Krzysztof 'FAX' Fokt – Wiadomości z przeszłości
 • start » Izerskie Bagno

  Izerskie Bagno (Isermoor)

  Budzące niegdyś grozę posępne bagna to rozległe torfowe tereny powstałe wokół ujścia Tracznika i Koźlego Potoku do Izery. Do dziś są to najdziksze i odludne fragmenty Doliny Izery

  Izerskie Bagno

  Otoczenie w pochmurne dni budzi grozę

  Rozciągające się na wys. 830-850m n.p.m. torfowiska wysokie w płn. części zwane są Borowiną (Schilfassen), a w części płd. Wręgami. Skrajem Izerskiego Bagna prowadzi tzw. Borowinowa Droga - od niedawna żółty szlak turystyczny, przybliżający ten przepiękny zakątek Izerów turystom. Swą nazwę zawdzięcza transportowi wydobywanego na Borowinie do celów leczniczych torfu, przewożonego tędy do Świeradowa Zdroju.

  Izerskie Bagno - Wręgi

  Południowa część Izerskiego Bagna nosi nazwę Wręgi

  Po czeskiej stronie, w miejscu zwanym V močálech (Na mokradłach), podczas przejścia wojsk rosyjskich gen. Kajzarowa w 1813r. podobno utonęło kilku kozaków. Stąd część Spornej Ziemi (Sporné územi) nazywano Rosyjskim Grobem (Russische Grab), a świadczyły o tym Ruskie Krzyże (Ruské kříže). Niestety dokładna lokalizacja tego miejsca w terenie jest nieznana. Niezwykle dzika i trudna do eksploracji okolica uniemożliwia znalezienie śladów. Ponadto jest terenem chronionym w ścisłym rezerwacie, więc nie wolno naruszać spokoju chronionych nim mieszkańców.

  Zobacz także

  drukuj

  Warto wiedzieć

  Izerska Baza Turystyczna »

  izerska baza turystyczna

  Wybierasz się na weekend w górach?

  Noclegi, kwatery prywatne, pokoje goś­cinne, schroniska, agro­turystyka, wypo­życzalnie rowerów, restauracje, bary, atrakcje - znaj­dziesz w

  Izerskiej Bazie Turystycz­nej

   

  Sam zobacz

  CHATKA GÓRZYSTÓW »

  CHATKA GÓRZYSTÓW

  To najważniejszy punkt na mapie Łąki bo... jedyny dom. Ponieważ okolica jest niezbyt gościnna i po polskiej stronie mamy tylko 3 miejsca w górach gdzie można się ogrzać i coś zjeść - schronisko Na Stogu Izerskim, Stacja Turystyczna Orle i oczywiście Chatka Górzystów (może wkrótce przybędzie schronisko na Wysokim Kamieniu) - jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu.

   

  realizacja: www.lipin.art.plLipin

   «start | góra | « cofnij

  www.izera.pl