Góry Izerskie

Wielka Izera

Wielka Izerska Łąka

Zobacz także

Polecane

 • Krzysztof 'FAX' Fokt – Wiadomości z przeszłości
 • start » Groß-Iser

  Groß-Iser

  Wieś założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. Podobno pierwszy dom wybudował w 1620 roku niejaki Tomasz - a w ślad za nim poszli jego krajanie. W 1742 roku osada liczyła dwudziestu wiernych, modlących się wiejskiej kaplicy, obok której świetnie funkcjonowała karczma

  Stara fotografia Groß-Iser

  Groß-Iser na starej fotografii (lata 20. XX.w)

  Sądząc po tym, co donoszą kroniki, nie była to zapomniana wioska na końcu świata, a całkiem dobrze prosperująca osada.
  Oprócz bud pasterskich, których w 1880r. było aż 38 we wsi stał młyn wodny. W początkach XXw. w Wlk. Izerze stały już 43 domy mieszkalne, schronisko młodzieżowe, trzy gospody, kawiarnia, remiza i szkoła. W 1933r. liczyła 134 mieszkańców.

  Restaurant zum Isergebirge

  "Restaurant zum Isergebirge"
  Gross-Iser

  Lata po 2. wojnie światowej przyniosły wiele zmian. Najpierw pacyfikacja przez wojska sowieckie, a potem nakaz opuszczenia przez ludność niemiecką. Opustoszałą wieś przejęli WOPiści. Snuto mgliste plany zasiedlenia osady (wraz z Orlem i Tkaczami) lecz ostatecznie nic z tego nie wyszło.

  Ruiny domów

  "Straszące" ruiny domów przypominają o smutnym losie osady

  Resztki modrzewiowych domów stały jeszcze do lat 60. Dziś pozostały po nich - niczym miniaturowe ruiny zamków - wystające z zarośli i traw fundamenty.

  Chatka Górzystów

  Nowa szkoła zbudowana w 1938r. - dzisiejsza Chatka Górzystów

  Jedynym domem jaki ocalał z dawnej Wielkiej Izery jest Nowa Szkoła (wybudowana w 1938r.), w którym dziś mieści się schronisko "Chatka Górzystów".

   

  Zobacz także

  drukuj

  Warto wiedzieć

  Izerska Baza Turystyczna »

  izerska baza turystyczna

  Wybierasz się na weekend w górach?

  Noclegi, kwatery prywatne, pokoje goś­cinne, schroniska, agro­turystyka, wypo­życzalnie rowerów, restauracje, bary, atrakcje - znaj­dziesz w

  Izerskiej Bazie Turystycz­nej

   

  Sam zobacz

  CHATKA GÓRZYSTÓW »

  CHATKA GÓRZYSTÓW

  To najważniejszy punkt na mapie Łąki bo... jedyny dom. Ponieważ okolica jest niezbyt gościnna i po polskiej stronie mamy tylko 3 miejsca w górach gdzie można się ogrzać i coś zjeść - schronisko Na Stogu Izerskim, Stacja Turystyczna Orle i oczywiście Chatka Górzystów (może wkrótce przybędzie schronisko na Wysokim Kamieniu) - jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu.

   

  realizacja: www.lipin.art.plLipin

   «start | góra | « cofnij

  www.izera.pl