Góry Izerskie

Wielka Izera

Wielka Izerska Łąka

Zobacz także

Polecane

 • Krzysztof 'FAX' Fokt – Wiadomości z przeszłości
 • start » Izerska Łąka

  Izerska Łąka (Große Iserwiese)

  Obszerne obniżenie w dolinie meandrującej rzeki Izery (na wys. 840-880m), na którym rozłożyła się wieś Groß-Iser. Spotykają się tutaj rzeką trzy potoki: Jastrzębnik, Wrześniak i Jagnięcy Potok

  Izerska Łąka

  Jesienią trawy pokrywające falującym dywanem Izerską Łąkę, żółkną, a nieco później przykrywa je zimowa pierzyna śniegu

  Izerska Łąka jest niezwykle cennym obszarem Gór Izerskich. Od czasów średniowiecza tereny te penetrowane były przez Walończyków (miejscowych poszukiwaczy skarbów). W pobliskiej rzece znajdywano wówczas złoto, rubiny i izeryty. W ciągu następnych stuleci o tę połać Sudetów zażarcie toczyli spory przedstawiciele śląskiego rodu Schaffgotschów i czeskiego Harrachovów.

  Dolina Izery na Izerskiej Łące

  Torfowiska w Dolinie Izery na Izerskiej Łące - nad nią dominuje Jelení stráň - Věžní skaly

  Jednak oprócz bogactw mineralnych Izerska Łąka posiada liczne bogactwa ze świata roślinnego które postanowiono chronić w rezerwacie.
  Żyją tutaj relikty flory plejstoceńskiej: na obszarze porośniętym płatami kosodrzewiny rosną liczne okazy brzozy karłowatej (Betula nana) tworzące jedno z większych skupisk w Polsce, bażyny czarnej (Empetrum nigrum), turzycy skąpokwiatowej (Carex pauciflora) i bagiennej (Carex limosa), wełnianki pochwowatej (Eriophorum vaginatum), żurawiny błotnej (Oxycoccus quadripetalus), rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia) i wiele gatunków torfowców.

  Doskonale się tu czują ptaki: siwerniak czyli świergotek nadwodny (Antulus spinoletta), występujący niezmiernie rzadko orzeł bielik. Ponadto izerskie torfowiska stanowią schronienie dla jedynych w Polsce mieszkających w górach żurawi i rzadkie gatunki skorupiaków. Wciąż można spotkać ostatnie izerskie cietrzewie i głuszce.

  Izerska Łąka ze Stogu Izerskiego

  Widok ze Stogu Izerskiego na południową część Gór Izerskich. Jasna plama pośrodku to Izerska Łąka

  Klimat Izerskiej Łąki ma parametry zbliżone do obszarów płn. Skandynawii i charakteryzuje się dużą ilością opadów i doskonałymi warunkami śniegowymi.

  Jest to niewątpliwie najzimniejsze miejsce w Polsce. W grudniu temperatura spada do -30°Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowano tu 29.grudnia 1996 roku, kiedy to słupek rtęci wskazał -36,6°Celsjusza. Lato także jest tu chłodne - temperatura powyżej 15° osiąga średnio zaledwie 25 dni w roku. 20.lipca 1996 r. zanotowano -5,5°C.

  Zobacz także

  drukuj

  Warto wiedzieć

  Izerska Baza Turystyczna »

  izerska baza turystyczna

  Wybierasz się na weekend w górach?

  Noclegi, kwatery prywatne, pokoje goś­cinne, schroniska, agro­turystyka, wypo­życzalnie rowerów, restauracje, bary, atrakcje - znaj­dziesz w

  Izerskiej Bazie Turystycz­nej

   

  Sam zobacz

  CHATKA GÓRZYSTÓW »

  CHATKA GÓRZYSTÓW

  To najważniejszy punkt na mapie Łąki bo... jedyny dom. Ponieważ okolica jest niezbyt gościnna i po polskiej stronie mamy tylko 3 miejsca w górach gdzie można się ogrzać i coś zjeść - schronisko Na Stogu Izerskim, Stacja Turystyczna Orle i oczywiście Chatka Górzystów (może wkrótce przybędzie schronisko na Wysokim Kamieniu) - jest nieocenioną oazą na świerkowym pustkowiu.

   

  realizacja: www.lipin.art.plLipin

   «start | góra | « cofnij

  www.izera.pl